en
2023/04/9

شاید تابه‌حال اسم مسابقات TT را نشنیده‌اید، TT مخفف شده دو واژه Tourist Trophy است که برای مسابقات موتورسواری به کار برده می‌شود. همه ساله در جزیره من یکی از جزایری که در بین ایرلند و انگلستان واقع شده است، این مسابقات برگزار می‌شود.

این مسابقه مرگبار و قدیمی می‌تواند به مدت دو هفته میزبان گردشگران باشد. اولین بار مسابقات TT در سال ۱۹۰۷ برگزار شد و محدوده‌ای حدوداً ۱۵ مایل توسط شرکت‌کنندگان طی شد. در ادامه به معرفی مسابقات TT و ویژگی‌های آن می‌پردازیم.

چگونگی انجام مسابقات

موتورسیکلت‌های معمولی و سایدکار دو نوع از موتورهایی هستند که در مسابقات از آنها استفاده می‌شود. موتورهای سایدکار به‌گونه‌ای هستند که یک راننده و یک سرنشین می‌تواند در روند پیشروی مسابقه تاثیرگذار باشند. گاز کلاج و ترمز بر عهده راننده و تغییر وزن و جابه‌جایی نیز برعهده سرنشین آن است. ۷ مسابقه برای موتورهای دوچرخ برگزار می‌شود و ۵ مسابقه توسط رانندگان حرفه‌ای اداره می‌شود.

در پایان هر دوره ۲ موتورسوار به عنوان نفرات برتر در این رشته انتخاب می‌شوند. با اینکه جوایزی که برای مسابقات TT در نظر گرفته شده اندک است اما هیجانی که این مسابقه نسبت به سایر مسابقات دارد وصف ناشدنی است. تماشاگران حاضرند برای تماشای این مسابقه از جاده‌های سخت کوهستانی عبور کرده و حتی هزینه زیادی را نیز بابت آن پرداخت کنند.

 

 

انواع مسابقات TT

در معرفی مسابقات TT باید با انواع آن آشنایی داشته باشید. اولین مسابقه Superbike Race است که در ۶ دوره برگزار می‌شود. در مجموع مسافتی که در این مسابقه طی می‌شود، ۳۸۰٫۲ مایل است. سه نوع موتور مجاز به شرکت در این مسابقه هستند که از ۷۵۰ سی‌سی تا ۱۲۰۰ سی‌سی، ۲ تا ۴ سیلندر می‌توانند متغیر باشند. موتورهایی که در مسابقات شرکت می‌کنند باید بیشتر از ۱۶۵ کیلوگرم باشد.

رکورد این نوع مسابقات در دست کسی است که بتواند مسیر را در مدت زمان کمتری طی کند. انیس موتور سوار ۴۴ساله در سال ۲۰۱۴ توانست رکورد دار این مسابقات باشد. Supersport Race 1&2 این مسابقه در معرفی مسابقات TT می‌تواند دومین رتبه را داشته باشد. مدت زمان برگزاری آن ۴ دوره است و مسافتی که در مجموع طی می‌شود می‌تواند ۲۴۲٫۸۸ مایل باشد.

 

 

ویژگی و قوانین مسابقات TT

در معرفی مسابقات TT باید به ویژگی‌ها و قوانینی که در این مسابقه وجود دارد، نیز توجه داشته باشید. قوانین مربوط به سوخت‌گیری و یا تعویض لاستیک برای تمامی شرکت کننده‌ها به صورت یکسان وجود دارد. جاده‌های عمومی که در شهر من وجود دارد در آغاز این مسابقات بسته می‌شود. این مسابقات در مسافت ۳۷٫۷۳ مایل انجام می‌گیرد و ایمن سازی سال به سال رو به افزایش است.

مسیرهای پرخطری در این مسابقات موتورسواری وجود دارد و برای ایمنی‌سازی بیشتر توسط دیوارهای بتنی پوشیده شده است. پیچ‌های مختلفی در طول مسیر وجود دارد و موتورسواران برای بهبود و نگهداری زمان باید مسیر و پیچ‌ها را کامل به خاطر بسپارند تا هم آسیب نبینند و هم آنکه در زمان صرفه‌جویی شود.

السپت بیرد، اولین زن موتورسوار انگلیسی زبان که به دور دنیا سفر کرده است” را به شما پیشنهاد میکنیم. “مطالعه مقاله

 

 

جمع‌بندی

در نهایت با توجه به نکاتی که در رابطه با معرفی مسابقات TT گفته شده، آشنایی نسبی نسبت به این مسابقات پیدا کرده‌اید. این مسابقه می‌تواند یکی از هیجان‌انگیزترین مسابقاتی باشد که می‌توانید برای دیدن آن به شهر من سفر کنید. البته این نکته را در نظر داشته باشید که مسابقات TT می‌تواند یکی از مرگبارترین مسابقات باشد به‌طوری که در سال ۱۹۰۷ تعداد افرادی که در این مسابقه کشته شدند ۲۵۷ نفر هستند.