en
2022/12/17

 6 نکته ضروری برای نگهداری از موتورسیکلت در زمستان

 مراقبت و نگهداری از موتورسیکلت در زمستان برای داشتن یک موتور سالم در هوای سرد یک امر ضروری است. سواری در زمستان می‌تواند مانند تابستان بی‌خطر باشد اگر بتوانیم  نگهداری درست و اصولی در این فصل از موتور خود داشته باشی در این مقاله به نکاتی مهم برای نگهداری از موتورسیکلت در زمستان پرداخته‌ایم 

  • موتور سیکلت خود را مرتب تمیز کنید : 

در فصل زمستان و زمانی که در جاده‌ها نمک پاشیده می‌شود، تردد بر روی این جاده‌ها باعث میشود نمک وارد قطعات موتور شما شود، اگر موتور خود را مرتب تمیز نکنید تجمع نمک یا شن در قطعات موجب آسیب رسیدن به موتور و قطعات فلزی خواهد شد. پس موتور خود را ماهانه بشویید، پس از شستشو دقت کنید لنت‌ها خیس نباشد.در صورت مجبور شدن رانندگی با لنت‌های خیس در ابتدای حرکت با سرعت پایین به آرامی ترمز بگیرید تا لنت‌ها خشک شود

 

 

 

  • نگهداری از مخزن سوخت :

برای مراقبت از باک موتورسیکلت دو اقدام اصلی وجود دارد. که شما میتوانید یکی از این اقدامات را با توجه به تجهیزات خود انجام دهید. اولین گزینه این است که سوخت را به طور کامل تخلیه و باک را به خوبی تمیز کنید تا اطمینان حاصل شود که زنگ زدگی در آن رخ نداده است. 

برای انجام این کار، باید موتورسیکلت خود را تا زمانی که سوخت بطور کامل مصرف شود روشن نگه دارید. داخل مخزن دستمال الکی  قرار دهید تا سوخت باقی‌مانده تبخیر شود. سپس قطعات سیلیکونی را در داخل مخزن قرار دهید تا رطوبت را جذب کند. به این شکل شما می‌توانید اطمینان حاصل کنید که اثری از بنزین در باک نمانده 

گزینه دوم پرنگه داشتن مخزن بنزین است. شما باید تا جایی که ممکن است باک را پر کنید و یک تثبیت کننده سوخت به گاز اضافه کنید. هنگامی که تثبیت کننده را اضافه کردید، موتورسیکلت را برای چند دقیقه روشن کنید تا مطمئن شوید که سوخت تثبیت شده در سراسر سیستم سوخت گردش می کند. این باعث افزایش عمر سوخت موتورسیکلت شما می شود. 

 

 

 

  • نگهداری از لاستیک در فصل سرد:

یکی از خطرهای که با شروع سرما موتورسیکلت شما را تهدید میکند، آسیب به لاسیتک‌ها است. اگر لاستیک‌ها برای مدت طولانی حرکتی نداشته باشند مستعد ایجاد سفیدک هستند. برای جلوگیری از آسیب جدی می‌توانید در هفته سه الی چهار بار موتور را عقب جلو کنید تا طول عمر لاستیک‌ها بالا برود. همچنین می‌توانید از پایه نگهدارنده موتور سیکلت استفاده کنید که در بالا نگه داشتن لاستیک ها بسیار عالی عمل می کند.

  • نگهداری روغن موتور سیکلت برای زمستان: 

یکی از اقدامات مهم در زمستان رسیدگی به روغن موتور است. بهتر است در این فصل روغن خود را تعویض کنید حتی اگر به تازگی روغن موتور را تعویض کرده‌اید بهتر است با شروع سرما این کار را مجدد انجام دهید یا حداقل مطمئن شوید پر است. 

همچنین موارد دیگر از قبیل سطح روغن میل‌لنگ، روغن ترمز و ضد یخ  را بررسی کنید تا در سطح مناسبی باشند.

  .برای افزایش عمر موتورسیکلت خود مقاله :چگونه طول عمر موتورسیکلت خود را افزایش دهیم  به شما پیشنهاد میکنیم

 

 

 

مکان نگهداری از موتور سیکلت : 

خیلی مهم است موتور خود را در زمستان و هوای سرد کجا نگهداری می‌کنید سعی کنید موتورسیکلت را در فضای سربسته مانند گاراژ نگهداری کنید. این کار به شما کمک می‌کند که راحت‌تر به موتور سیکلت دسترسی پیدا کنید. 

اگر امکان نگهداری از موتور سیکلت را در گاراژ ندارید سعی کنید فضای سربسته بسازید تا در زمستان از برف و باران دور باشد .

  • نگهداری باتری موتور در زمستان:

برای داشتن یک باتری سالم در موتورسیکلت میتوانید نکات ساده اما حیاتی را اجرا کنید همچنین اگر نمی‌خواهید هر بهار برای خرید باتری جدید هزینه کنید، پیشنهاد می‌کنم مطمئن شوید که به خوبی از آن مراقبت کنید. باتری سالم می‌تواند، چندین سال حتی در زمان کار کردن در زمستان دوام بیاورد.   

در مورد مراقبت از باتری چند اقدام مهم  وجود دارد. اولین اقدام لازم این است که به سادگی باتری را از موتور سیکلت جدا کنید و آن را در محیطی با دمای کنترل شده نگهداری کنید. می‌توانید آن را در خانه خود نگهداری کنید، فقط مطمئن شوید که دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی باشد و آن را ظرفی قرار دهید تا در صورت نشتی  ایجاد خطر نکند.

اقدام دوم استفاده از شارژ قطره‌ای یا دستی است. شارژ قطره‌ای، باتری را تحت نظارت شما شارژ می کند. با این حال مجبورید این شارژر را خاموش کنید وگرنه آنها مداوم انرژی را منتقل می‌کنندو شارژ اشباع رخ می‌دهد بنابراین پیشنهاد می‌شود از شارژ هوشمند استفاده کنید. 

در این مقاله سعی کردیم به نکات مهم  برای نگهداری از موتورسیکلت در زمستان که نیاز است با شروع سرما برای مراقبت از موتورسیکلت رعایت شود را ذکر کنیم. اگر نکاتی در نظر دارید که میتواند به نگهداری بهتر موتور سیکلت در زمستان کمک کند در اینجا با ما به اشتراک بگذارید