en
کلاه کاسکت موتور سیکلت
2022/11/1

کلاه ایمنی یکی از عوامل مؤثر حفظ امنیت و محافظ شما در مواقعی است که یک حادثه در حال رخداد است. کلاه کاسکت در هنگام موتور سواری عامل بسیار مهمی برای کاهش میزان صدمات ناشی از تصادفات است و می‌تواند خسارت‌های جانی را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد. کلاه کاسکت موتورسیکلت درواقع نقش کلاه ایمنی را ایفا می‌کند و می‌تواند تا حد بسیار زیادی از آسیب وارده بر سر و گردن جلوگیری کند. اگر شما هم برای انتخاب و تشخیص کلاه کاسکت مناسب خود نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.همچنین برای یک موتور سواری امن میتوانید از نکاتی که در مقاله ” اقدامات احتیاطی هنگام موتور سیکلت ” اشاره شده است نیز استفاده کنید تا موتورسواری کم خطر و ایمنی را تجربه کنید. 

 

تعریف کلاه کاسکت:

کلاه‌های ایمنی موتورسواری متشکل است از پوسته، رویه و یک لایه فوم که هر کدام مسئولیت خود را دارند؛ پوسته وظیفه دارد تا ضربه وارد شده را در مقیاس گسترده‌ای پخش نماید تا از تمرکز و نفوذ جسم خارجی به کلاه جلوگیری کند، وظیفه فوم تحمل و جذب فشار وارد شده در هنگاه ضربه است که با شکل‌گیری مناسب رویه برای سر، فشار وارد شده را تا حد زیادی کاهش می‌دهد تا سر راکب آسیب نبیند.

 

کلاه کاسکت موتور سیکلت
کلاه کاسکت موتور سیکلت

 

مراحل ساخت و بررسی مواد تشکیل دهنده کلاه کاسکت:

پوسته ترموپلاستیک:

همانطور که می‌دانید ترموپلاستیک، پلاستیک داغ است که به طور معمول از مواد پلی کربنات ساخته می‌شود. کلاه کاسکت‌هایی که از ترموپلاستیک باشد معمولاً ارزان قیمت‌تر است، سایز بزرگی دارند و وزن آن‌ها نصب به کاسکت‌های دیگر که با تکنولوژی روز و مواد بهتر تولید می‌شوند بیشتر است.

پوسته فایبرگلاس:

در ساخت این پوسته روکش‌های فیبری با رزین درون قالب اضافه شده و بعد از این به آن‌ها حرارت زیادی داده می‌شود، در واقع چندین بار این مرحله تکرار می‌شود تا قالب کلی ساخته و آماده شود. ساخت پوسته‌های فایبرگلاس زمان و زحمت زیادی لازم دارد و هزینه بیشتری برای تولید می‌برد؛ باید به این موضوع هم اشاره کنیم که فایبرگلاس در واقع نوعی پلاستیک است.

نکته جالب درباره کلاه کاسکت‌های فایبرگلاس این است که با وجود شکنندگی بالا، باز هم پوسته در مرحله اول نیروی وارد شده از ضربه را جذب و فشار کمتری را به لایه ابری منتقل می‌کند؛ این دسته از کلاه کاسکت موتورسیکلت نیاز به مقدار زیادی ابر ندارد، به همین دلیل است که به مراتب سبک‌تر از کلاه‌هایی با تکنولوژی ترموپلاستیک هستند.

پوسته فایبرگلاس پیشرفته:

مراحل ساخت این دسته از پوسته‌ها ساده‌تر شده است و شباهت زیادی به پوسته‌های فایبرگلاس دارد، در واقع تنها تفاوت این است که در چند مرحله و لایه لایه ساخته نمی‌شود، اما مواد ساخت آن‌ها از فیبر پیشرفته و رزین تشکیل شده است.

پوسته کولار:

مراحل ساخت پوسته کولار مانند پوسته فایبرگلاس است ولی به جای استفاده از روکش آرامید یا ابری، از کولار استفاده می‌شود چرا که قدرت ضربه‌گیری بالایی دارد. وقتی از کولار در ساخت استفاده شود، نیازی به استفاده از فیبر در مقیاس زیاد نیست و این امر باعث کاهش وزن پوسته نصبت به پوسته فایبرگلاس می‌شود.

پوسته کربن:

از آنجایی که راجع به پوسته کولار با شما صحبت کردیم باید بدانید که در بیشتر مواقع فیبر کربن جای کولار را در ساخت پوسته می‌گیرد. فیبر کربن وزن بسیار کم، مقاومت بسیار بالا و قیمت زیادی دارد اما پوسته‌ای که از این مواد ساخته شود در رتبه اول قرار می‌گیرد، چرا که استاندارد‌های کلاه کاسکت‌های موتورسیکلت فایبرگلاس و غیره را دارد اما وزن و سایز آن‌ها به طور قابل ملاحظه‌ای کمتر است.

 

کلاه کاسکت موتور سیکلت
کلاه کاسکت موتور سیکلت

 

تفاوت کلاه کاسکت‌ها:

تفاوت اصلی میان کلاه کاسکت‌ها در پوسته است؛ برای محکم بودن و درعین حال سبکی کلاه کاسکت موتورسیکلت، عایقی از فوم ابری‌ ای‌پی‌اس استفاده می‌شود؛ اما در بعضی دیگر سعی شده تا با تراکم تعدادی‌ ای‌پی‌اس در موقعیت‌های مختلف، ایمنی را افزایش دهند. روش عمکرد این فناوری بدین صورت است که تمرکز از کل برداشته می‌شود و با توجه به ضربه وارده به یک نقطه، فشار حاصله را جذب و خنثی می‌سازد. این دسته از کلاه‌ها به علت مقاومت بالا و وزن کمتر، انعطاف خوبی را در برابر ضربه دارند و عملکرد فوق‌العاده آن‌ها در تقسیم فشار بی‌نظیر است.

 

استاندارد کلاه کاسکت:

کلاه کاسکت موتورسیکلت پس از ساخت، در سازمان‌های مربوطه که استاندارد را تعریف می‌کنند، طی مراحل گوناگون مورد آزمایش‌های مختلف قرار می‌گیرند و تأیید می‌شوند. تست ضربه، پوشش کامل، ویژگی مواد تشکیل دهنده و دیگر موارد از نمونه تست‌ها، موضوعات و دستورالعمل‌های سازمان‌های استاندارد است.

 

نتیجه‌گیری:

باید همیشه این موضوع را به خاطر داشته باشید که استفاده از یک مواد جدید و تکنولوژی پیشرفته دلیل نمی‌شود تا یک کلاه کاسکت را خوب و با ایمنی بالا بدانیم. بهتر است از کلاه کاسکت‌های سبک و با کیفیت استفاده کنیم اما دلیلی برای استفاده نکردن از کلاه کاسکت موتورسیکلت میان رده و بعضا پلاستیکی نیست، چرا که امنیت و سلامت یک موتور سوار با داشتن کلاه کاسکت تا حد بسیار زیادی تأمین می‌شود و از بروز حوادث جبران ناپذیر جلوگیری می‌نماید.