en
2022/12/20

 

:نگهداری از باتری موتورسیکلت برقی

در این مقاله به طور کامل شما را به نکاتی برای نگهداری از باتری موتورسیکلت برقی پرداخته‌ایم.

یکی از موتور‌سیکلت‌های که توانسته است در زمان کوتاهی که وارد بازار شده طرفداران بی‌شماری پیدا کند، موتورسیکلت‌های برقی بوده ‌می‌باشد که به راحتی بدون نیاز به بنزین با کمک برق شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این موتورسیکلت‌ها به دلیل استفاده از باتری به عنوان تأمین‌کننده منبع انرژی، نیاز به نگهداری دقیقتری دارند. همچنین اگر نیاز دارید تا در مورد موتورسیکلت‌های برقی اطلاعات بیشتری کسب کنید، مقاله موتور سیکلت‌های برقی را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

برای افزایش و حفظ طول عمر باتری موتورسیکلت برقی خود، باید بدانید چگونه به درستی از آن مراقبت کنید. اگر باتری خود را به درستی شارژ نکنید، این کار آسیب زیادی به موتور شما وارد می‌­کند. مباحث زیر از مواردی است که باید به آن‌ها توجه کنید که در این مقاله سعی می‌کنیم به تمام موارد حائز اهمیت بپردازیم

استفاده مرتب از باتری موتورسیکلت برقی:

یکی از عوامل ساده اما مهم استفاده مرتب از باتری است اجازه ندهید باتری برای مدت طولانی استفاده نشود، استفاده منظم از باتری منجر به افزایش طول عمر باتری خواهد شد. اگر زیاد از موتورسیکلت خود استفاده نمی‌کنید، هرازگاهی باتری را مجدداً شارژ کنید و از آن استفاده کنید.

استفاده از شارژر با کیفیت:

با توجه به مشخصات باتری موتور خود از یک شارژر با کیفیت استفاده کنید. اگر شارژر اصلی موتور آسیب دید مطمئن شوید که یک شارژ با کیفیت جایگزین آن شده است. سعی کنید از شارژری استفاده کنید که پس از تکمیل شارژ به شکل اتوماتیک جریان برق را قطع کند. علاوه بر این، باید جریان برق زیر ۲ آمپر باشد، زیرا شارژ شدن با جریان بیشتر از ۲ آمپر می‌تواند صدمات جدی به باتری وارد کند. بهترین جریان شارژ یک سوم جریان جریان نامی است.

شرایط نگهداری مناسب:

باتری را در شرایط مناسبی نگهداری کنید. یکی از فاکتور‌های که به عمرطولانی‌تر باتری کمک می‌کند، شرایط آب و هوایی مناسب است. باتری را نباید در شرایط هوایی خشک قرار دهیم. در حقیقت، وقتی آب‌وهوا خشک­تر می‌­شود، انرژی باتری شما با سرعت بیشتری تمام می‌­شود و عمر باتری در زمان بسیار کمتری به اتمام می‌رسد. همچنین سعی کنید باتری موتور برقی خود را در سایه قرار دهید و از قراردادن آن در محل تابش نور خورشید دوری کنید.

نشتی را چک کنید:

با گذشت زمان این احتمال وجود دارد که باتری موتور شما دچار نشتی شود. سعی کنید هر چند وقت یکبار باتری موتور خود را چک کنید، احتمال وجود نشتی آسیب‌های جدی به باتری شما وارد می‌کند.

علت‌های متفاوتی وجود دارد که موجب نشتی باتری می‌شود، یکی از علت‌های اصلی می‌تواند سیم اتصال به زمین باشد. اگر متوجه شدید که باتری موتور شما دچار نشتی شده است می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

  • قطب منفی را  جدا کنید.
  • در زمان سنجش یا اندازه‌گیری باتری نیاز است که آمپر صفر باشد.
  • برای آشنایی با ساختار باتری، دفترچه راهنمای موتورسیکلت را مطالعه کنید.
  • اطمینان حاصل کنید که اتصالات قطب‌های باتری نشتی پیدا نکرده‌اند، همچنین آب موجود در محفظه می‌تواند باعث زنگ‌زدگی اتصالات شود.

اجازه دهید شارژ باتری تکمیل شود:

سعی کنید باتری موتورسیکلت برقی خود را در زمانی که کمترین استفاده را از موتورسیکلت دارید شارژ کنید. شارژ کردن مقطعی و قطع جریان برق قبل از شارژ شدن کامل باتری موتور به سرعت موجب کاهش طول عمر باتری موتور می‌شود.

بیش از حد باتری موتورسیکلت را شارژ نکنید:

شارژ اولیه ممکن است زمان طولانی نیاز داشته باشد تا به شکل کامل شارژ شود. اما در دفعات بعد برای تکمیل شارژ به زمان کمتری نیاز است. سعی کنید زمان مورد نیاز برای تکمیل شارژ باتری را متوجه شوید تا از شارژ شدن بیش از حد باتری جلوگیری کنید.

برای شارژ کامل باتری معمولاً بین ۵ تا ۸ ساعت زمان نیاز است. وقتی شارژر بیش از ظرفیت کامل باقی بماند، باتری ظرفیت شارژ خود را برای ادامه کاهش می‌دهد و در دراز مدت، این کار عمر آن را کوتاه می‌کند؛ زیرا باتری دیگر هرگز به شارژ کامل نمی‌رسد و در نهایت کاهش عمر باتری و همچنین کاهش کارایی موتورسیکلت را خواهید داشت.

عوامل موثر در نگهداری بهتر باتری موتور سیکلت برقی:

شتاب: موتورسواری بهتر است با شتاب نرم انجام شود، تا به باتری فشار نیاید، شتاب مناسب معمولاً ۴۰۰دور در دقیقه است. تا باتری به راحتی مصرف شود.

وزن: با افزایش وزن بر روی موتور سیکلت برق بیشتری مصرف می‌شود، سعی کنید در زمان خرید موتورسیکلت از وزن استاندارد که موتورسیکلت می‌تواند حمل کند آگاه شوید.

فشار تایر: همیشه سعی کنید فشار تایرها را تنظیم کنید. اگر تایر‌ها بالانس باشند، مصرف برق بهینه خواهد شد. 

در این مقاله تلاش کردیم نکات مهم که به راحتی با اجرای آن‌ها می‌توانید طول عمر باتری موتورسیکلت را افزایش دهید را یادآور شویم. یکی از موتورسیکلت‌های برقی پیشرو در ایران موتور سیکلت برقی E۲ برند تکتاز موتور است. E۲ دارای ۲ باتری لیتیوم قابل جابجایی ۶۴ V / ۴۰Ah و ۶۴ V / ۲۰ Ah است. می‌توان آن را در خانه یا مستقیماً روی اسکوتر شارژ کرد و تعویض آن با سوئیچ انجام می‌شود.

در این مقاله به نکات مهم برای نگهداری از باتری موتورسیکلت برقی پرداختیم اگر نیاز به مطالعه بیشتر برای آشنایی با موتورسیکلت برقی دارید مقاله “چرا موتورسیکلت برقی ” را به شما پیشنهاد میکنیم