en
2023/02/27

شاسی، یکی از مهم‌ترین قطعات هر وسیله نقلیه است و نقش اسکلت را برای هر سازه‌ای ایفاد می‌کند طوری‌که تمام اجزای موتور مانند تعلیق، چرخ‌ها، مخزن سوخت، صندلی‌ها، دسته فرمان و… به آن وصل شده‌اند. آگاهی از انواع شاسی موتور سیکلت، اطلاعات بسیار مفیدی درباره کلاس و رده موتور به شما می‌دهد.

آنچه هزینه و توانایی یک موتور سیکلت را تعیین می‌کند، مواد تشکیل‌دهنده آن است. ما در این مقاله، اطلاعات بسیار مفیدی درباره انواع شانسی‌های موتور در اختیار شما قرار می‌دهیم و آگاهی شما را در این زمینه افزایش می‌دهیم.

انواع شاسی موتور سیکلت ‌های مقرون به صرفه و مدرن

در موتورهای مقرون‌به‌صرفه که عملکرد پایینی نسبت به موتورهای مدرن دارند، از لوله‌های فولادی برای ساخت بدنه موتور استفاده می‌کنند. برای این مدل از موتورها، از شاسی خم یا جوش داده استفاده می‌کنند.

برای موتورهای مدرن که طبیعتا به شاسی‌های مستحکم‌تر اما قوی‌تری احتیاج دارند، می‌بایست از موادی مانند آلومینیوم و آلیاژ‌های مخصوص، برای ساخت این شاسی‌ها استفاده کرد.

شاسی برخی موتورهای اسپرت تخصصی که مخصوص مسابقات هستند، باید از موادی که از آلومینیوم سخت‌تر و البته سبک‌تر هستند، استفاده کرد. به این منظور، برای تهیه شاسی این مدل موتورهای اسپرت و تخصصی، از مواد گران قیمتی مانند فیبر کربن، تیتانیوم و

کروم استفاده می‌کنند.

 

 

 

مدل‌ های شاسی موتور سیکلت

شاسی موتور، بر اساس مواد تشکیل‌دهنده و محدودیت‌ و عملکرد آن، در ابعاد و انواع مختلفی ساخته می‌شود که برای انواع موتور سیکلت‌ها، مناسب باشد. اگر می‌خواهید اطلاعات خود را در زمینه انواع شاسی موتور افزایش، ما را تا پایان این مقاله دنبال کنید.

 

 

 

شاسی گهواره ای تکی Single Cradle Frame

این مدل از شاسی‌ها، ساختاری شبیه به اسکلت دوچرخه دارند و از لوله‌هایی فولادی، با قطرها و مقاومت‌های درجه‌بندی شده گوناگونی، تشکیل می‌شوند. این لوله‌ها بهم جوش خوردند و اجزای مختلف موتور را در خود جای خود، قرار می‌دهد. این شاسی‌های ساده و البته مقرون‌به‌صرفه، به‌عنوان شاسی‌های تک لوله‌ای نیز شناخته می‌شوند.

 

 

شاسی گهواره ای دوبل Double Cradle Frame

استحکام این مدل از شاسی‌های موتور گهواره‌ای دوبل، از مدل شاسی‌های Single Cradle Frame بیشتر است زیرا از دو لوله برای نگه‌داشتن موتور در بخش پایین شاسی استفاده می‌

 

شود اما قیمت آن‌ها تفاوت آنچنانی ندارد. این مدل شاسی گهواره‌ای، بیشتر در مدل‌های پایین‌تر استفاده شده است.

شاسی آندربن Under bone

یکی از انواع شاسی موتور، شاسی آندربن است که در بین موتورهای سبک کاب و اسکوتری محبوب هستند. طراحی این شاسی به‌گونه‌ای است که لوله‌ها و جزئیات زیر فلاپ‌های موتورسیکلت پنهان می‌شود. این شاسی‌های آندربن، فضای زیادی در قسمت جاپایی و حمل بار دارند، اما از مقاومت و استحکام بسیار زیادی برخوردار نیستند.

 

 

 

شاسی ستون فقراتی Backbone Frame

یکی از پرکاربردترین انواع شاسی موتور، مدل شاسی ستون فقراتی است. این اسکلت فولادی، قطعات موتور سیکلت را درون خود جای می‌دهد. لازم به ذکر است که موتور دستگاه، به‌صورت مستقیم روی شاسی پیچ می‌شود.

این مدل شاسی مقرون به صرفه‌تر مدل‌های دیگر به‌حساب می‌آید اما به‌طبع از مقاومت پیچشی کمی برخوردار است و علت آن این است که از مقدار کمی فولاد برای ساخت آن استفاده شده است. شاسی‌های ستون فقراتی یا همان Backbone Frame، برای موتور سیکلت‌های کم ظرفیت و مناسب از لحاظ اقتصادی، مناسب به‌حساب می‌آید.

 

 

 

شاسی محیطی Perimeter Frame

این مدل از انواع شاسی موتور، در میان موتور سیکلت‌های ورزشی بیشتر استفاده می‌شود. در مدل شاسی محیطی، اتصال میله‌ها کرپی به فرمان، باید مستحکم اما سبک باشند تا بتواند به راحتی حرکت کند. نوع اسکلت این شاسی‌ها معمولا از آلومینیوم ساخته شده که علت محبوبیت آن در موتورهای ورزشی، عملکرد بهینه و درست اسکلت Perimeter است.

 

 

 

شاسی الماسی Diamond Frame

شاسی‌های الماسی Diamond Frame، ازجمله کاربردی‌ترین انواع شاسی موتور محسوب می‌شوند. علت نام‌گذاری این مدل شاسی، به‌دلیل شکل آن‌ها است که شباهت زیادی به الماس دارد. این شاسی‌های الماسی بسیار سبک هستند که هزینه کمی برای ساخت آن‌ها صرف می‌شود. به‌علاوه این شاسی‌ها در اکثر مدل‌های موتور سیکلت، قابل استفاده و مصرف هستند.

 

 

 

شاسی مونوکوک Monocoque Frame

از این شاسی‌های مونو کوک، معمولا در اتومبیل‌ها استفاده می‌شود و علت آن این است که این شاسی‎‌ها از دیگر شاسی‌ها گران‌تر بوده و جهت ساخت آنان می‌بایست سرمایه‌گذاری زیادی کرد. استفاده از موادی مانند فیبر کربن و منیزیم ازجمله علل اصلی قیمت بالای این مدل شاسی‌ها هستند. این شاسی‌ها قابل مشاهده نیستند و ساختاری پیچیده و سبکی دارند که برای می‌توان برای موتورهایی مانند کلاس تورینگ استفاده کرد. در بعضی از مدل‌های موتور، تمام ساختار به‌عنوان قطعه‌ای فلزی کاملا سخت و سفت تولید شده که در قالب شاسی مونو کوک عرضه می‌شوند.

 

 

 

انواع شاسی های موتور سیکلت و معایب و مزایای آن‌ها

شاسی، یکی از اساسی‌ترین قطعات موتور سیکلت به‌حساب می‌آید و نقش اسکلت را ایفا می‌کند که در اکثر بررسی‌ها به آن توجه کافی نمی‌کنند. شاسی‌ها انواع مختلفی دارند که می‌بایست متناسب با موتور از آن استفاده شود. موتورهای مختلف از شانسی‌های متفاوتی تشکیل . شده است که ممکن است متناسب با جنس خود، هزینه‌های گوناگونی داشته باشند.اگر به دنبال شناخت بهتر موتورسیکلت خود هستید، مقاله‌ ” علت خرابی باتری موتورسیکلت”  را به شما پیشنهاد میکنیم.