en
2023/01/28

علت خرابی باتری موتورسیکلت:

باتری یکی از قطعات بسیار مهم موتورسیکلت است، عملکرد صحیح آن، در نهایت به افزایش راندمان موتور کمک می‌کند. خرابی باتری موتورسیکلت علت‌های گوناگونی دارد، در این مقاله به علت خرابی باتری موتورسیکلت می‌پردازیم.

در ابتدا به علائم خرابی باتری می‌پردازیم تا بتوان تشخیص داد چه زمان عمر باتری به پایان رسیده است.

علائم خراب شدن باتری در موتورسیکلت

علائم‌های متعددی وجود دارند که نشان می‌دهد، باتری موتورسیکلت شما خراب شده است و دیگر قابل استفاده نیست و نیاز است سریع‌تر، با باتری جدید جایگزین شود در این بخش از مقاله به بررسی برخی از شاخص‌های کلیدی که نشان می‌دهد، موتورسیکلت شما نیاز به یک باتری جدید دارد، می‌پردازیم.

تغییر ظاهری باتری

برای بررسی باتری نیاز است شکل ظاهری آن را در نظر گرفت و هر تغییر مانند تغییر رنگ، نشتی، پایانه‌های شکسته، برآمدگی و ترک نشان از خراب بودن باتری است. به این نکته توجه کنید، استفاده از باتری متورم خطرناک است، زیرا تورم و انبساط باتری به دلیل واکنش‌های شیمیایی است که در باتری رخ می‌دهد که ممکن است منجر به انفجار باتری شده.

 

 

 

روشن نشدن موتورسیکلت

اگر باتری موتورسیکلت خوابیده باشد، موتور استارت نخورده و روشن نمی‌شود. بنابراین اگر موتورسیکلت شما روشن نمی‌شود، اولین قطعه‌ای که باید بررسی کرد، باتری است و اگر مشکل از باتری بود، تنها راه حل مناسب، جایگزینی باتری قدیمی با یک باتری جدید است.

سولفاته شدن باتری

سولفاته شدن در اثر این به وجود می‌آید که به‌طور کامل شارژ نشده است. زیرا زمانی که باتری در حال تخلیه است، مواد سربی روی صفحات با سولفات الکترولیت خورده شده و سولفات سرب روی صفحات تشکیل می‌شود. بنابراین برای رفع این مشکل باید باتری را به طور کامل شارژ کرد تا سولفات به الکترولیت باز گردد و سولفاته شدن پایانه‌های باتری برطرف شود.

کاهش نور جلو موتورسیکلت

یکی از نشانه‌های که باتری بسیار ضعیف است و به خوبی کار نمی‌کند، افت قدرت بر قطعات است به عنوان مثال اگر در موتورسیکلت خود کم نور شدن چراغ‌های جلو و کاهش صدای بوق مواجه شدید، باتری را بررسی کنید. زیرا این نشانه‌ها، به معنای ضعیف شدن باتری است.

 

 

 

 

 

در حالت کلی اگر بخواهیم لیستی از علائمی که می‌توان علت آن آسیب باتری شما باشد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شارژ نگرفتن یا شارژ نگه نداشتن باتری.
 • افت ولتاژ بیش از حد هنگام استارت زدن و جریان کشیدن از باتری.
 • باد کردن، ترکیدن، نشتی آب اسید و ایجاد بوی بد باتری.
 • آمدن خطا در کامپیوتر
 • ریپ زدن موتورسیکلت
 • ناپایداری دور موتورسیکلت( کم و زیاد شدن گاز موتور)
 • دستور ندادن به کامپیوتر جهت روشن شدن موتور
 • نیامدن صدای پمپ بنزین جهت روشن شدن
 • کاهش قدرت موتورسیکلت
 • در برخی موارد موتورسیکلت شما به ناگهان خاموش شود
 • استارت نخوردن موتور
 • استارت خوردن و روشن نشدن.
 • نیامدن برق پشت آمپر

تمام مواردی که در لیست بالا آمده است می‌تواند علت آن خرابی باتری موتورسیکلت شما باشد. از این جهت در زمان بروز هر یک از موارد بالا از سلامت باتری خود مطمئن شوید.

علت‌های خرابی باتری موتورسیکلت:

رگولاتور ولتاژ معیوب

استفاده از رگولاتور ولتاژ معیوب یکی از مشکلات رایج در موتور‌های است که مسیر‌های طولانی با آن طی شد است،

رگولاتور‌ها گاهی اوقات به عنوان یکسوکننده شناخته می‌شوند و همراه با دینام وظیفه شارژ کردن باتری را برعهده دارند. از این رو هر مشکلی که در این دو قسمت به وجودآید، منجر به تخلیه باتری است. رگولاتور‌ها معمولاً زمانی که همراه با موتورسیکلت‌ها عرضه می‌شوند، غالبا چرخه عمر طولانی ندارند، بنابراین توصیه ما به شما این است، به طور مرتب عملکرد آن‌ها را بررسی کنید.

مدار نشتی

برخی لوازم موتورسیکلت مانند فلاشر یا نور بالا، باعث نشت باتری موتورسیکلت هستند، این نشتی‌ها زمانی که کنترل نشوند، می‌توانند باتری را به طور کامل تخلیه کنند و آسیب‌های جدی به باتری وارد کنند. حال برای بررسی این مشکل، باید کابل باتری منفی را برداشته و یک ولت‌متر را بین کابل منفی و پایانه منفی باتری قرار دهید. عدد صفر ولت‌متر، نشان‌دهنده عملکرد صحیح مدار است و اگر عددی غیر از صفر را نشان داد، باید به سیستم الکتریکی خود نگاهی بیندازید.

 

 

 

 

 

 

بارگیری بیش از حد باتری

لوازم جانبی و گجت‌های متنوع یکی از علت‌های است که عمر باتری موتورسیکلت را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد. به طور متوسط باتری‌های موتورسیکلت دو سال عمر می‌کنند، اما اضافه کردن ابزار‌ها و لوازم جانبی به کاهش عمر باتری‌ها کمک می‌کند، می‌توان گجت‌ها را در حالت روشن قرار داده و ولتاژ باتری را همراه با عملکرد موتور را بررسی کنید، چرا که تفاوت ولتاژ تجهیزات با باتری موتور ( بیشتر از ۱۳. ۸ ولت)، باعث می‌شود تا انرژی زیادی از باتری گرفته شود و به سرعت خالی شود.

دمای هوا

سعی کنید موتورسیکلت خود را در مقابل آفتاب قرار ندهید. اگر در مکانی مجبور هستید موتور را زیر آفتاب قرار دهید روی آن را حتماً بپوشانید. دمای هوا به خصوص برای باتری‌های قدیمی آسیب‌زا هستندو عمر باتری را به سرعت کم می‌کنند.

مشکل اتصال به زمین:

یکی از علت‌های خرابی باتری، اتصال زمین بین قاب و باتری است. چنین مشکلی جلوی شارژ صحیح باتری را می‌گیرد و برای برطرف کردن آن، باید تمام اتصالات بین قاب و باتری را از نظر عواملی مانند زنگ‌زدگی، خوردگی و اطمینان از اتصال صحیح تسمه‌های زمینه بررسی کنید. می‌توان در صورت لزوم برای تمیز کردن اتصالات از سنباده سبک استفاده کرد.

در این مقاله سعی کردیم به مهم‌ترین دلایل خرابی باتری موتورسیکلت بپردازیم، حال که با دلایل و علائم خرابی آشنا شدید، می‌توانید در حفظ و نگهداری آن تلاش کنید، تا در نهایت باتری عملکرد بهتری داشته باشد. اگر موتورسیکلت برقی دارید و به نگهداری اصولی باتری موتورسیکلت خود علاقه‌مند هستید مقاله \” نگهداری از باتری موتورسیکلت برقی\” را به شما پیشنهاد می‌کنیم.