en
2022/12/17

 

 

تفاوت کلاچ تر و خشک چیست؟

شاید به گوشه شما هم خورده باشد که در معرفی و بررسی یک موتور سیکلت از اصطلاح کلاچ‌تر یا مرطوب و یا کلاچ خشک استفاده کنند ولی این اصطلاح به چه معنا است؟تفاوت کلاچ تر و خشک چیست؟  در این مقاله همراه ما باشید تا با کلاچ و تفاوت کلاچ‌تر و خشک بیشتر آشنا شوید.

کلاچ چیست؟

کلاچ مانند یک اهرم عمل می‌کند و نیرو را منتقل می‌کند. این قطعه یکی از بخش‌های بسیار مهم و حائز اهمیت در موتور سیکلت است. که کار اصلی این قطعه تعویض دنده یا توقف در موتور سیکلت است. در مجموع می‌توان گفت که یک اتصال اصطکاکی میان موتور به عنوان منبعی برای تولید انرژی و جعبه دنده موتور است.

عملکرد کلاچ چگونه است؟

به کمک کلاچ سیستم انتقال نیرو و پیشرانه برای بازده زمانی کوتاهی قطع می‌شود و به کمک این حرکت چرخ عقب حرکت می‌کند. این قطعه همچنین کمک می‌کند. موتورسیکلت دنده‌ای حرکت کند. زیرا زمانی که این اهرم به اسم کلاچ به داخل کشیده می‌شود. تمام فنر‌های صفحه کلاچ فشرده و جمع می‌شود و صفحه فولادی از یکدیگر جدا می‌شوند به چرخش در می‌آیند.

 

 

.حال که با تعریف کلاچ و نحوه عملکرد آن آشنا شدید، در ادامه به تفاوت کلاچ تر و خشک  می‌پردازیم

 : تفاوت کلاچ تر و خشک

کلاچ مرطوب:

کلاچ‌تر در واقع با روغن سر و کار دارد و با روغن مرطوب می‌شود. در موتور‌های امروزه که جعبه دنده و انجین در یک محفظه به هم متصل شده است همچنین کلاچ که واسط انتقال نیرو بین این دو است در این محفظه قرار دارد. در این نوع کلاج جهت روان شدن و کاهش ساییدگی محفظه را پر از روغن می‌کنند و اجزای سیستم کلاچ در روغن قرار دارند. 

از این رو نام این کلاچ را، کلاچ مرطوب یا‌ تر می‌نامند

از علل مناسب‌تر بودن کلاچ علاوه‌بر بالا بودن عمر موتور و کاهش تعمیرات میتوان از کاهش آلودگی صوتی یاد کرد زیرا روغن موجود در این سیستم باعث نرم‌تر شدن و کاهش صدای قطعات می‌شود.همچنین کلاج‌های تر فضای کمتری را اشغال می‌کنند در نتیجه سازندگان موتورسیکلت برای تولید محصولات خود بیشتر تمایل دارند تا از این گونه کلاج استفاده کنند. 

کنترل حرارت و دما تولید شده در سیستم کلاچ و جعبه دنده بسیار مفید و کارآمد است. بخصوص در زمانی که کارکرد کلاچ طولانی مدت و پر شدت می‌شود ( مانند زمانی که در ترافیک در طولانی مدت استفاده می‌شود) حرارت بیشتری تولید می‌شود بنابراین سیستمی که موجب شود دمای کلاچ کنترل شود می‌تواند بسیار مفید باشد و طول عمر کلاچ را در موتور افزایش دهد.

کلاچ خشک : 

کلاچ خشک همانطور که از نام آن مشخص است با مایعی مانند روغن سر و کار ندارد و در فضای خشک با نیروی مکانیکی کار می‌کند این کلاچ معمولاً برای موتور‌های گشتاور متوسطی دارند مناسب است.

یکی از مزیت‌های برجسته در کلاچ خشک به علت وجود نداشتن هیچ مایعه‌ای اتلاف انرژی صورت نمی‌گیرد. و نیروی موتور کمتری مصرف می‌شود که در نهایت موجب می‌شود طول عمر موتور سیکلت بالا برود.

همچنین به علت اینکه فضای مشترکی با انجین ندارد آلودگی ناشی از کلاچ وارد روغن موتور نمی‌شود و در نهایت شما روغن موتور تمیز‌تری خواهید داشت.

چه کار‌هایی انجام دهیم تا طول عمر کلاچ بالاتر رود؟

یکی از قطعات موتور سیکلت کلاچ است که در زمان‌های پرترافیک امکان دارد این قطعه آسیب ببیند. از این جهت نیاز است نکاتی را رعایت کنیم تا بتوانیم از حداکثر عمر مفید کلاچ استفاده کنیم.  در این قسمت به چند نکته ساده اما مهم که  رعایت آن‌ها می‌تواند بسیار مؤثر باشد:

روغن موتور را مرتب تعویض کنید مهم است که طول عمر کلاچ‌های روغنی رعایت شود و از روغن فاسد یا تیره استفاده نشود.

سعس کنید اهرم کلاچ را ناگهانی ر‌ها نکنید این کار به صفحه کلاچ موتور شما آسیب وارد می‌کند

کار‌هایی مانند دور درجا یا حتی تک چرخ می‌تواند به کلاچ شما در بلند مدت آسیب جدی وارد کند.

مقاله بهترین نکات برای کلاه کاسکت را به شما پیشنهاد میکنیم. 

 

 

در این مقاله سعی کردیم شما را با تفاوت کلاچ تر و خشک آشنا کنیم. همچنین به نکات مثبت و منفی هر کدام بپردازیم. اگر این مقاله برای شما مفید بوده است و یا اگر سؤال و ابهامی برای شما به وجود آمده است می‌توانید در اینجا با ما به اشتراک بگذارید